Nasza księgarnia

Pułk 4-ty Piechoty Xięstwa Warszawskiego

Posted in Rekonstrukcje i rekonstruktorzy

Stowarzyszenie Historyczno-Mundurowe "Pułk 4-ty Piechoty Xięstwa Warszawskiego" powstało w lutym 2005 roku. Do stowarzyszenia tego należą osoby ze znacznym doświadczeniem w działalności tego rodzaju, uprzednio działające w pokrewnym stowarzyszeniu o nazwie "Pułk 2-gi Piechoty X.W." Trzon Stowarzyszenia tworzy dawny pluton rogowsko-łódzki drugiego pułku oraz kilka osób z Warszawy. Po długim namyśle zdecydowaliśmy się odtwarzać ten właśnie pułk ze względu na jego długą i obfitującą w wiele bohaterskich a także trudnych chwil historię. Jednym z głównych powodów był również fakt, że jednostka ta najdłużej ze wszystkich polskich pułków pieszych pozostała wierna wizerunkowi mundurowemu stworzonemu dla Dywizji Warszawskiej w 1807 roku. Dywizją tą dowodził osobiście Wódz Naczelny Armii Xięstwa Warszawskiego, Ks. Józef Poniatowski, którego uważamy za swoisty symbol epoki, który przez swoje czyny oraz postawę wobec ówczesnych wydarzeń, niezmiennie pozostaje bliski naszym sercom. W naszym wyborze istotny był również fakt, że Pułk 4-ty (obok pułków 7 i 9 oraz Legii Nadwiślańskiej ) należał do jednostek które w swej historii niewiele miały okazji do spoczynku, pozostając praktycznie non-stop w ogniu walki, przez cały okres istnienia Xięstwa Warszawskiego.


Kliknij
Kliknij aby powiększyć


Kliknij
Kliknij aby powiększyć


Kliknij
Kliknij aby powiększyć


Założeniem tej grupy jest dokładna rekonstrukcja broni, mundurów i całej reszty wyposażenia żołnierzy polskich epoki napoleońskiej, metodami oraz przy użyciu materiałów dostępnych na początku XIX wieku. Do zagadnień rekonstrukcji należy również odtwarzanie biwaków i obozowisk Wielkiej Armii. Jest to głównie sposób spędzania wolnego czasu w sposób twórczy i przyjemny, ale towarzyszy temu również pragnienie poznania wycinka historii polskiego oręża w sposób bezpośredni i namacalny. Pozostajemy w bliskim kontakcie z podobnymi grupami w kraju z którymi wymieniamy nasze spostrzeżenia na temat interesującej nas epoki oraz dzielimy się wynikami naszych indywidualnych badań nad mundurami oraz elementami wyposażenia żołnierzy z początku XIX wieku.

Kliknij
Kliknij aby powiększyć


Kliknij
Kliknij aby powiększyć


Członkowie należący do stowarzyszenia brali udział w wielu imprezach upamiętniających rocznice bitew i potyczek z okresu od Insurekcji Kościuszkowskiej do Powstania Listopadowego jak również w obchodach szczególnie ważnych dla kraju rocznic państwowych a także w niezliczonej ilości imprez tego rodzaju dotyczących rocznic bitew epoki napoleońskiej w różnych zakątkach Europy. Aktualnie w szeregach Pułku 4-go Piechoty jest kilkunastu żołnierzy, ale z każdym dniem przybywa nowych rekrutów. Naszym planem jest co najmniej podwojenie tej liczby do końca tego roku. Oddział nasz stara się bardzo pomogać wszystkim chętnym do tej zabawy, dzięki czemu wszelkie koszty są sprowadzane do minimum. Pułk 4-ty Piechoty posiada własne zaplecze zbrojeniowe - Kuźnia Broni Starodawnej.

Kliknij
Kliknij aby powiększyć

Kapral fizylierów w lejbiku i furażerce

Kliknij
Kliknij aby powiększyć

Sierżant fizylierów - mundur letni

Kliknij
Kliknij aby powiększyć

Sierżant fizylierów - mundur zimowy

Kliknij
Kliknij aby powiększyć

Sierżant fizylierów - spodnie zimowe

Zapraszamy do współpracy wszystkie osoby interesujące się epoka napoleońską oraz historią polskiego munduru.

Marek Kulesza z 4pp XW
Dziękujemy za udostępnienie zdjęć redkacji www.poniatowski.org.pl

Zobacz: Historia i szlak bojowy Pułku 4-go Piechoty