Lipska gigantomania
Gigantyczna bryła z betonu i granitu góruje nad parkiem w Lipsku. Wygląda mocarnie, po germańsku. To największy pomnik w Europie. Upamiętnia nieszczęśliwą również dla nas, bitwę pod Lipskiem.
Bitwa pod Lipskiem w roku 1813 była jednym z najważniejszych starć kampanii niemieckiej i niestety jedną z przegranych przez cesarza. Nazwana Bitwą Narodów przyniosła porażkę armii napoleońskiej i śmierć m.in. księcia Józefa Poniatowskiego.
Przeciwko sobie Francuzi mieli sprzymierzone armie Prus, Austrii, Rosji i Szwecji (podczas bitwy na stronę przeciwników przeszli też Sasi), które miały przewagę w ludziach oraz dwukrotnie więcej armat. Dysproporcja sił była duża. 18 października, gdy decydowały się jej losy, pod rozkazami Napoleona stało około 160 tys. ludzi. Siły koalicji były mniej więcej dwukrotnie większe. Szacuje się je na od 320 do 360 tys. żołnierzy. Obie strony posiadały potężną artylerię. Także w artylerii przewaga koalicji była dwukrotna. Mimo wygranych przez Francuzów innych bitew, ta jedna zaważyła na wyniku całej kampanii i wycofaniu się Napoleona z Niemiec. Straty po obu stronach były podobnie wielkie, szacuje się, że Francuzów zginęło ponad 20 tysięcy, sprzymierzonych zaś – ponad 50 tysięcy.
Już kilka lat po bitwie pojawiły się pomysły upamiętnienia jej. W latach 1861-1864, doktor Apel ustawił wokół pola bitwy okrąg z 44 niewielkich kamiennych monumentów (większość przetrwała do dzisiaj). Każdy z kamieni usytuowano w miejscu, gdzie znajdowały się w dniu bitwy korpus lub dywizja. Na kamieniach widnieją informacje o danym dniu bitwy i formacji zbrojnej, która tu była w tym czasie.
Najważniejszym monumentem upamiętniającym bitwę pod Lipskiem jest największy pomnik Europy – Pomnik Bitwy Narodów. Kamień węgielny położono 18 października 1898 roku, a otwarcie całego kompleksu pomnikowego nastąpiło w stulecie bitwy, 18 października 1913 roku. Pomnik usytuowano na południe od dawnych terenów wystawowych przy Carl-Hampel-Platz. U jego podstawy znajduje się pawilon muzealny z pamiątkami, w wartowni zaś eksponaty oraz diorama z tysiącami figurek żołnierzy w skali 1:72, domami i fragmentami pola bitwy.
Na tarasy widokowe pomnika można dostać się windą, na sam szczyt stromymi schodami. Widać stamtąd panoramę Lipska i niedaleko kolejną pamiątkę bitwy – cerkiew – ale o niej kiedy indziej...
Pomnik ma wysokość 91 metrów, hala wewnętrzna wysoka jest na 68 metrów. Podstawa ma wymiary 70 na 80 metrów. Liczba schodów to 500, zaś cały pomnik waży 300 tysięcy ton, zużyto na jego budowę 120 tysięcy metrów sześciennych betonu oraz 26 500 płyt granitowych.
Adam Gąsior
Tekst ze strony www.szukajacnapoleona.com
Opublikowany za zgodą autora