Nasza księgarnia

Wielbark czyli pijaczek przewodnikiem

Posted in Turystyka historyczna

Nikt spotkany zaledwie kilkadziesiąt metrów od obelisku napoleońskiego nie wie, gdzie on się znajduje. Dopiero chwiejący się nieco facet wskazuje mi drogę. Dziękuję Ci anonimowy pijaczku.

Tablica na kamieniu w Wielbarku

Matka z dzieckiem wychodząca ze sklepu pytana o kamień z tablicą napoleońską odpowiada, że mieszka tu dopiero siedem lat, mężczyzna z teczką – żebym zapytał w urzędzie; para – że nie są stąd. Dopiero jeden z popijających na murku, na skraju zielonego skweru, miejscowych meneli, prowadzi mnie kilkadziesiąt metrów, na środek trawnika. Na sporym głazie umieszczono tablicę z zarysem kapelusza napoleońskiego i napisem. Mój „przewodnik” prosi, żebym przeczytał napis, bo zapomniał okularów. Potem odchodzi do kumpli, do piwa. Ja, po zrobieniu kilku zdjęć jadę dalej śladami cesarza.
W Wielbarku położonym na trasie z Warszawy do Olsztyna, Napoleon pojawił się 31 stycznia 1807 roku. W domu urzędnika skarbowego spędził dwie noce. Niestety na placu św. Wojciecha znajduje się tylko trawiasty skwer. Dom, w którym nocował Napoleon niszczał przez lata i w roku 1980 został rozebrany.
W 200 rocznicę pobytu Napoleona w Wielbarku obyły się obchody tego wydarzenia. Była msza święta, odczyt historyka Janusza Jasińskiego i odsłonięcie wspomnianego obelisku z tablicą pamiątkową. Rok później tablica została ukradziona, obecnie znowu przymocowana jest do kamienia.

A napis (w języku polskim i francuskim) głosi: „W tym miejscu stał dom, w którym od 31 stycznia do 2 lutego 1807 roku kwaterował Napoleon cesarz Francuzów.”

Adam Gąsior

Tekst ze strony www.SzukajacNapoleona.com

Opublikowano za zgodą autora