Nasza księgarnia

A

COM_CONTENT_WRITTEN_BY on . Posted in Pomniki epoki napoleońskiej w Polsce

ANDRZEJEWO k. Ostrowa Mazowieckiego

W kościele p. w. św. Bartłomieja epitafium Stanisława Jabłonowskiego (zm. 1813) sędziego apelacyjnego Księstwa Warszawskiego i właściciela Mianowa. Tablica zamontowana na filarze po prawej stronie nawy głównej. Epitafium fundowane przez żonę, wykonane z czarnego marmuru z herbami Grzymała (Jabłonowskich) i Rawicz (Przyjemskich). Napis na tablicy:

 

Tu spoczywa / Stanisław Jabłonowski / Sędzia Appellacyiny Xsięstwa / Warszawskiego Dziedzic Dóbr/ Mianowa, Żyjąc lat 46 / umarł d. 26go Marca / 1813 Roku / Żona nie utulona / w Żalu, prosi za Duszę Jego / o pobożne Westchnienie //

Jabłonowski Stanisław (1766-1813) – był komornikiem ziemskim i posłem na Sejm Wielki. Po upadku Rzeczpospolitej, w czasach Księstwa Warszawskiego, został wybrany na sędziego apelacyjnego. Zmarł w 1813 roku w Mianowie.

ANDRZEJÓW k. Godziszowa

Mogiła wojenna z okresu wojen napoleońskich z 1812 r. Położona przy polnej drodze na północny zachód od ostatnich zabudowań wsi, otoczona polami. Pierwotnie w formie prostokątnego nasypu otoczona drewnianym płotkiem z drewnianym krzyżem. Obecnie mogiła ogrodzona stalowymi słupkami z łańcuchami, z ustawionym pośrodku stalowym krzyżem na którym znajduje się chromowana tablica z inskrypcją:

 

Żołnierzom / armii napoleońskiej / mogiła wojenna / z 1812 r. / i żołnierzom poległym / w 1944 r. / Andrzejów – 1993 –. //

Według miejscowej tradycji pochowano w niej oficera i jego adiutanta z armii napoleońskiej, zabitych przez patrol kozacki w końcu 1812 r., w trakcie odwrotu spod Moskwy.