Nasza księgarnia

Artylerzyści francuscy epoki napoleońskiej

Opublikowano w Bez kategorii

Artylerzyści

 

 

ABOVILLE Augustin Marie d’

1776-1843

Francuski generał brygady. 1792 ukończył szkołę artylerii w Chalons-sur-Marne. W 1806 mianowany dyrektorem parku artylerii. Pułkownik 10.07.1806 w 1 pułku artylerii (1er Regiment d'Artillerie a Pied).W 6 korpusie Neya, uczestniczył w wojnie z Prusami, a potem w kampanii 1807 w Polsce, odznaczył się w walkach z Kozakami nad Pasłęką. 5.10.1808 baron cesarstwa. 1808 płk, 15.12.1808 major w pułku gwardii artylerii, uczestnik wojny 1809 z Austrią, dowódca artylerii konnej gwardii pod Wagram. 9.07.1809 gen. brygady komendant szkoły artylerii w La Fère. 1814 dowódca artylerii broniącej Paryża.

 

ANDRÉOSSY Antoine François

1761-1828

Francuski generał dywizji – artylerzysta i dyplomata francuski. 1781 oficer artylerii, prymus szkoły w Metz. 1796-1797 przydzielony do Armii Italii, zwrócił na siebie uwagę Bonapartego podczas oblężenia Mantui - pułkownik; oddział inżynieryjny - Armia Italii.. Generał brygady 16.04.1798, wziął udział w kampanii egipskiej jako dowódca pontonierów (saperów) Armii Wschodu. 6.01.1800 gen. dywizji, szef administrator artylerii i wojsk inżynieryjnych, szef sztabu Armii Batawii. 1801 - dyrektor artylerii i wojsk inżynieryjnych w Ministerstwie Wojny. Uczestnik kampanii 1805. 1806-1809 ambasador w Wiedniu, mianowany w 1809 gubernatorem tego miasta. W latach 1812-1814 ambasador w Konstantynopolu. Po upadku cesarza podporządkował się Burbonom.

 

BALTUS de POUILLY Basile Guy Marie Victor

1766-1845

Generał brygady (Królestwo Westfalii) - artyleria, Oficer Legii Honorowej - 06.11.1805, Kawaler Legii Honorowej - 11.07.1807. 1806-1811 - pułkownik, dowódca 1. pułku artylerii konnej. 1809 - baron Cesarstwa (28.01.). 1811 - generał brygady (14.03.); dowódca artylerii Armii Niemiec, następnie Korpusu Obserwacyjnego Elby. 1812 – w I. korpusie Wielkiej Armii. 1813 – dowódca artylerii III. korpusu kawalerii (03.-06.), dowódca artylerii I. korpusu (06.11.). 1815 – dowódca artylerii IV. Korpusu.

 

BICQUILLEY Pierre-Marie

1771-1809

Francuski generał brygady – artyleria, Komandor Legii Honorowej - 11.07.1807. 1803-1808 - pułkownik, dowódca 7.pułku artylerii pieszej. 1808 - baron Cesarstwa (26.10.); generał brygady (14.11.). 1809 - uczestnik kampanii hiszpańskiej. Zginął w bitwie pod Villafranca.

 

BONTEMPS Pierre-Charles-Françoise

1777-1840

Elew Szkoły Politechnicznej: 7 Grudzień 1795; Porucznik en second 8-go pułku artylerii pieszej: 3.12.1796; porucznik en premier 17-tej kompanii 8-go pułku artylerii pieszej: 2.05.1797. W Armii Zachodu: 1797-1801; ADC generała Hanicque: 15.01.1804; Kapitan en second 2-go pułku artylerii pieszej: 13.11.1804, Kawaler Legii Honorowej: 14.04.1807. Przeszedł na służbę armii Księstwa Warszawskiego w stopniu szefa batalionu: 4.03.1809. Wziął udział w kampanii 1809 w Księstwie; Pułkownik, dyrektor artylerii Księstwa Warszawskiego: 20.04.1810. Wziął udział w kampanii w Rosji; Oficer Legii Honorowej: 28.10.1813. Ponownie w służbie francuskiej w stopniu pułkownika artylerii: 5.01.1814. Dymisjonowany: 20.06.1817. W służbie Armii Królestwa Polskiego, w stopniu generała, kierował artylerią i inżynierami.

 

BOUBERS-MAZIGNAN Alexandre-François Jacquesde

1744-1819

Francuski generał brygady – artyleria. 1793 – pułkownik; dowódca 3.pułku artylerii pieszej. 1793 - generał brygady (31.10.).

CAMAL – brak danych

Francuski generał brygady, był nim w 1813.

CAREIL de – brak danych

Francuski generał brygady, był nim w 1813

 

CHARBONEL de SALESJoseph Claude Marie

1774-1846

Książę, francuski generał dywizji – artyleria. 1804 - pułkownik, dowódca 6.pułku artylerii konnej. 1808 - baron Cesarstwa (10.09.). 1809 - generał brygady ( 02.10.). 1812 – szef sztabu artylerii Wielkiej Armii. 1813 - generał dywizji (09.01.); dowódca artylerii III. Korpusu.

 

COUIN Joseph-Christophe

1763 - 1834

Generał francuski, artylerzysta. 29.10.1803 dowódca artylerii gwardii konsularnej. 9.03.1806 dowódca artylerii gwardii cesarskiej. 9.03.1806 generał brygady. 14.06.1804 Komandor Legii Honorowej.

 

DEBELLE de GachetiereJean-François-Joseph

1767-1802

Francuski generał dywizji – artyleria. 1794 - generał brygady (02.09.). 1796 - generał dywizji (16.11.). 1798 - dowódca artylerii Armii Italii. 1802 – uczestnik wyprawy na San Domingo, zmarł na żółtą febrę.

 

DEDON-DUCLOSFrançois-Louis

1762-1830

Baron Cesarstwa, francuski generał dywizji (Królestwo Neapolu), generał brygady – artyleria. 1801-1803 - pułkownik; dowódca 7. pułku artylerii pieszej. 28.10.1805 - generał brygady. 3.11.1807 - generał dywizji armii królestwa Neapolu. Komandor Legii Honorowej - 12.06.1808. 1810 - dowódca artylerii Armii królestwa Neapolu.

 

DERMONT

brak danych

Jeden, oprócz: Dommartina Ruty i Songisa – z dowódców artylerii w Egipcie.

 

DESVAUX de Sainte-Maurice Jean-Jacques

1775 - 1815

Generał francuski - artylerzysta. 29.10.1803 pułkownik w 6 pułku artylerii konnej. 2.03.1805 pułkownik w 1 pułku artylerii pieszej, 16.03.1807 pułkownik - dowódca 4 pułku artylerii pieszej. 9.07.1809 generał brygady; 15.07.1809 pułkownik-major pułku artylerii konnej gwardii cesarskiej. Baron cesarstwa 30.10.1810. 1812 - dowódca rezerwy artylerii starej gwardii. Komandor Legii Honorowej 16.05.1813. Generał dywizji 6.11.1813 - dowódca artylerii konnejgwardii. 11.04.1815 dowódca artylerii gwardii cesarskiej.

DIEU de VILLEPierre-Eleonore le, 1737-1816

Francuski generał brygady – artyleria. 1793 - pułkownik, dowódca 5. pułku artylerii pieszej. 27.03.1793 - generał brygady.

 

DIGEON Armand-Joseph-Henri

1778 - 1836

Generał francuski – artylerzysta. 28.03.1807 major, dyrektor parku artylerii gwardii. 28.08.1808 major pułku artylerii pieszej gwardii cesarskiej. 5.10.1809 pułkownik; dowódca 4 pułku artylerii pieszej, 9.11.1809 pułkownik; dowódca 8 pułku artylerii pieszej. Kawaler cesarstwa 9.10.1813. 23.01.1814 generał brygady. Ranny 14.06.1800.

 

DOMMARTIN Éleazar-Auguste

1768-1799

Francuski generał dywizji – artyleria. W 1784 ukończył szkołę artylerii w Verdun. Uczestniczył w oblężeniu Tulonu, 23.09.1793 generał brygady, podobnie jak Bonaparte. Brał udział w pierwszej kampanii włoskiej 1796-1797 – w Armii Italii, bił się pod Castiglione i Rivereto, zorganizował artylerię konną. 1797 dowódca artylerii Armii Renu, 1798 objął podobne stanowisko w Armii Wschodu. Walczył pod Piramidami, Al – Arisz i Akką. Ciężko zraniony przez Mameluków, kiedy płynął Nilem z Kairu do Aleksandrii, zdołał wydostać się z pułapki i dotrzeć do Rosetty, gdzie w wyniku odniesionych ran zmarł.

DORSNERJean-Philippe-Raymond, 1750-1829

Francuski generał dywizji – artyleria. 25.09.1793 - generał brygady. 28.01.1794 - generał dywizji. 1805 – dowódca artylerii VII. Korpusu.

 

DROUOT Antoine

1774 – 1847

Francuski generał dywizji. Absolwent Szkoły Artylerii w Chalons, od 1793 oficer. Bił się pod Fleurus, walczy pod Trafalgarem. 1808 dyrektor parku artylerii gwardii w Hiszpanii. Ranny pod Wagram 6.07., odznaczył się w 1812 pod Możajskiem gdzie dowodził „wielką baterią”. W styczniu 1813 generał brygady, adiutant cesarza; dowódca artylerii gwardii cesarskiej. Bił się pod Lipskiem, przesądził o zwycięstwie pod Hanau, kierując artylerią gwardii. Walczył pod La Rothière, Vauchamps, Craonne i Laon. Towarzyszył Napoleonowi na Elbę, był gubernatorem tej wyspy. Przeciwny powrotowi do Francji, nie opuścił cesarza. W okresie Stu Dni dowodził jako generał dywizji – artylerią gwardii i gwardią – 20.000 żołnierzy, 96 dział, bił się pod Waterloo, a po klęsce objął komendę nad resztkami całej gwardii. Uczestniczy w obronie Paryża 1-3 lipca 1815. Postawiony przez Burbonów przed sądem pod zarzutem zdrady stanu, został uniewinniony. Zmarł w Nancy.

 

DUJARDINJean-Lambert Marchal, 1739-1796

Francuski generał brygady – artyleria. 1800 - pułkownik; dowódca 4.pułku artylerii pieszej. 1.04.1795 - generał brygady. 1796 - uczestnik 1. kampanii włoskiej - Armia Italii; zamordowany w trakcie kampanii.

 

DULAULOYde RandonCharles-François

1764 - 1830

Generał francuski - artylerzysta. Chef-de-Brigade: 27.08.1794. 10.12.1794 generał brygady. 1800 - dowódca Korpusu Ligurii. 27.08.1803 generał dywizji. Komandor Legii Honorowej 14.06.1804. Od 1806 – szef sztabu VIII. Korpusu. Hrabia cesarstwa 13.02.1811. W 1812 - dowódca artylerii - II. Korpus. 29.03.1813 dowódca artylerii gwardii cesarskiej (konnej gen Desvauxa, pieszej płk. Grioisa i art. młodej gwardii płk. Henriona). 1814 - dowódca artylerii gwardii.

 

EBLÉJean Baptiste,

1758-1812

Francuski generał dywizji – artyleria. 14.06.1804 Oficer Wyższy Legii Honorowej. 29.09.1793 - generał brygady ; dyrektor parku artylerii - Armia Północy. 25.10.1795 - generał dywizji. 1795-1797 - dowódca artylerii - Armia Renu. 1798-1799 - dowódca artylerii - Armia Rzymu. 1800 - dowódca artylerii - Armia Renu. 1805 - dowódca artylerii - I. korpus. 1806 - dowódca artylerii - I. korpus ; gubernator Magdeburga. 1808-1810 - minister wojny Królestwa Westfalii (do 29.01.1810). 1809 - dowódca gwardii Królestwa Westfalii, 1810 - dowódca artylerii - Armia Portugalii (03.-06.). 1812 - dowódca wojsk mostowych Wielkiej Armii, kierował budową mostów na Berezynie; zmarł z wyczerpania w Królewcu.

 

FAULTIERSimon Joachim de

1763-1832

Francuski generał brygady – artyleria. Oficer Legii Honorowej - 14.06.1804. 1799-1803 – pułkownik; dowódca 2.pułku artylerii pieszej. 22.11.1806 - generał brygady. 1810 - inspektor generalny artylerii okręgu wojskowego Strasbourg. 2.05.1811 - baron Cesarstwa.

FAURE de GIERChretian-François-Antoine

1759-1813

Francuski generał brygady – artyleria. 1802-1811 - pułkownik, dowódca 4.pułku artylerii konnej. 23.06.1811 - generał brygady; 13.08.1811 baron Cesarstwa.

FILHOL de CAMUSJean-Edmund

1768-1854

Francuski generał brygady – artyleria. 1806-1811 - pułkownik, dowódca 6. pułku artylerii pieszej. 1808 - baron Cesarstwa. 23.06.1811 - generał brygady.

FOUCHER de CAREILLouis-François

1762-1835

Francuski generał dywizji – artyleria. 1805 - dowódca artylerii V. korpusu. 1806 – dowódca parku artylerii V. korpusu. 1812 - dowódca artylerii III. Korpusu. 1813 - dowódca artylerii VI. Korpusu.

 

FOYMaximilien-Sebastian,

1775-1825

Francuski generał dywizji – artyleria. 1799-1803 - pułkownik, dowódca 5.pułku artylerii konnej. 1805 - szef sztabu artylerii - II. Korpus. 3.11.1808 - generał brygady. 1808-1810 - uczestnik kampanii hiszpańskiej. 9.09.1810 - baron Cesarstwa; 29.11.1810 generał dywizji. 1811 - dowódca brygady - 2.dywizji piechoty - II. korpus - Armia Portugalii. 1812-1813 - dowódca 1.dywizji piechoty - Armia Portugalii. 15.05.1815 – hrabia Cesarstwa; dowódca 9. dywizji piechoty - II. Korpus.

 

GASSENDIJean-Jacques-Basilien

1748-1828

Francuski generał dywizji – artyleria. Od 1767 służył w artylerii jako kapitan w pułku La Fère, miał pod swoją komendą Bonapartego. 1793 dyrektor zaprzęgów artyleryjskich. Podczas oblężenia Tulonu, 1798 dyrektor generalny parku art. Armii Anglii. Uczestnik 2 kampanii włoskiej 1800 w Armii Italii, przeszedł Wielką Przełęcz Św. Bernarda, bił się pod Marengo, mianowany 14.09.1800 generałem brygady. 1802 komendant szkoły artylerii w Auxonne, 1805 inspektor generalny artylerii, generał dywizji. 1812 - uczestnik kampanii rosyjskiej, od 1813 dymisjonowany.

 

GRIBEAUVAL Jean-Baptiste Vaquette de

1715-1789

Inżynier i artylerzysta francuski. Od 1735 w wojsku; uzyskał rozgłos dzięki swemu memoriałowi o artylerii pruskiej. W czasie wojny siedmioletniej służył w wojsku austriackim; reorganizował artylerię; feldmarszałek. W 1763 wrócił do wojska francuskiego, 1764 – inspektor. W 1776 mianowany gubernatorem wielkiego arsenału we Francji. Jeden z najwybitniejszych artylerzystów XVIII w. i właściwy twórca taktyki artylerii. Zreorganizował tę broń, zmodernizował i ujednolicił sprzęt artyleryjski. Zaprojektował nowe działa polowe – lżejsze, o większym wagomiarze i lepszej celności, z łożami i celownikami nowego typu. Był zwolennikiem zmasowanego użycia dział w bitwie. Jako teoretyk wojskowy wywarł ogromny wpływ na kształtowanie się poglądów wojskowych Napoleona.

GUERIOT de SAINT-MARTIN

Nicolas-Louis

1762-1802

Francuski generał brygady – artyleria. 1795-1799 - pułkownik, dowódca 7.pułku artylerii konnej. 5.02.1799 - generał brygady. 1802 – uczestnik wyprawy na San Domingo, zmarł na żółtą febrę.

 

GUIEU Jean-Jacques

1758-1817

Francuski generał dywizji – artyleria. 25.12.1793 - generał brygady prowizorycznie – nominacja: 13.06.1795. Generał dywizji - 6.12.1796; uczestnik 1. kampanii włoskiej - Armia Italii. 1799 - dowódca dywizji - Armia Italii (do 12.1799). 1803 – zdymisjonowany.

 

GUYONNEAU de PAMBOURFrançios-Alexis

1766-1802

Francuski generał brygady – artyleria. 1799-1801 - pułkownik; dowódca 7. pułku artylerii konnej. 1801-1802 - dowódca 8. pułku artylerii konnej. 15.06.1802 - generał brygady; uczestnik wyprawy na San Domingo, zmarł na żółtą febrę.

 

HANICQUEAntoine-Alexandre,

1742-1821

Francuski generał dywizji – artyleria. 1796 - pułkownik; dowódca 2.pułku artylerii konnej. 29.08.1803 - generał brygady. 3.03.1807 - generał dywizji. 1808 - baron Cesarstwa.

 

HAXOFrançois-Nicolas-Benoit

1774-1838

Francuski generał dywizji – artyleria - w. inżynieryjne. W 1792 ppor. artylerii, następnie oficer wojsk inżynieryjnych. 1808-1811 - uczestnik kampanii hiszpańskiej. 23.06.1810 - generał brygady. 5.12.1812 - generał dywizji; dowódca artylerii I. korpusu. 1813 - dowódca wojsk inżynieryjnych gwardii; uczestnik kampanii; gubernator Magdeburga; wzięty do niewoli w bitwie pod Kulm. 1815 - dowódca wojsk inżynieryjnych - II. korpus; prowadził nadzór nad umocnieniem Paryża.

 

JOUFFROYJean-Pierre de,

1766-1846

Francuski generał brygady – 23.06.1811; artylerzysta.

 

LACOMBE de SAINT-MICHEL Jean Pierre,

1751-1812

Francuski generał dywizji – artyleria. 17.11.1793 - generał brygady. 13.02.1798 - generał dywizji. 1799 - dowódca III. korpusu - Armia Helwecji: ambasador w Neapolu (od 14.06.). 1799 - w niewoli korsarzy w Tunezji. 1810 - dowódca 10.okręgu wojskowego – Toulouse.

LALLEMAND Henry-Dominique,

1777 – 1823,

Generał francuski – artylerzysta. Baron cesarstwa 13.08.1810. Generał brygady 12.03.1814. 1815 - dowódca pułku artylerii pieszej starej gwardii. Ranny 15.06.1815.

 

LARIBOISSIÈRE Jean-Ambroise Baston de

1759– 1812

Generał francuski - artylerzysta. W służbie wojskowej od 1781, podporucznik artylerii w 2 p. artylerii La Fère, gdzie zaprzyjaźnił się z Bonapartem. 16.05.1793 mianowany prowizorycznie szefem batalionu, dowódcą batalionu artylerii w Moguncji i poddyrektorem parku artylerii. 21.01.1795 dyrektor parku artylerii w Armii Renu w Moguncji. 1797 członek Komitetu Artylerii, inspektor generalny artylerii. Dyrektor artylerii w Strasburgu – 13.03.1800. Generał brygady od 29.08.1803. Komendant Szkoły Artylerii w Strasburgu 1804. Dowódca artylerii w obozie wojskowym w Brugii pod dowództwem marszałka Davout – 26.04.1805. Dowódca artylerii IV korpusu Wielkiej Armii (Soult) – 12.09.1805. Dowódca naczelny parków artylerii Wielkiej Armii - 24 listopad 1805. 3.01.1807 – generał dywizji, naczelny dowódca artylerii gwardii. Dowódca artylerii 10 korpusu Lefebvrea’a, oblegającego Gdańsk – koniec lutego. Kierował budową tratwy, na której w Tylży Napoleon prowadził rokowania z carem Aleksandrem I. Dowódca naczelny artylerii 2 korpusu obserwacyjnego Żyrondy: 18.02.1808. 1808 dowódca naczelny artylerii Armii Hiszpanii. Hrabia Cesarstwa: 26.10.1808. Wziął udział w bitwie pod Somosierrą 30.11.1808 - prowadził ostrzał pozycji hiszpańskich. 1809 dyrektor generalny parków artylerii Armii Niemiec. Dowódca artylerii Gwardii Cesarskiej pod nieobecność generała Lauriston - maj 1809; dowódca artylerii W.A. po gen. Songis, ponownie dowódca artylerii gwardii, odznaczył się pod Essling i Wagram. Objął funkcję dowódcy naczelnego artylerii Gwardii Cesarskiej i pierwszego Inspektora artylerii na miejsce generała Songis: 20.02.1811. W kampanii 1812 znów dowódca artylerii W.A., bił się pod Smoleńskiem i Możajskiem, fortyfikował Smoleńsk, walczył pod Krasnem, kierował budową mostów na Berezynie. Zachorował na febrę w Wilnie, zmarł na skutek choroby i trudów kampanii 21.12.1812 w Królewcu.

 

LAURISTON Alexandre

Jacques Bernard Law markiz

de,

1768-1828

Generał artylerzysta i dyplomata francuski. 1784 ukończył szkołę wojskową w Paryżu, podporucznik, 1793-1794 walczył w Armii Północy.1795 pułkownik artylerii. 1800 adiutant pierwszego konsula, bił się pod Marengo. 1802 generał brygady, 1805 generał dywizji, wysłany na Martynikę, gdzie zdobył fort Diamont, adiutant cesarza, gubernator Braunau. 1808 dowódca artylerii gwardii w Hiszpanii, obecny pod Somosierrą. 1809 znowu adiutant cesarza w wojnie z Austrią, odznaczył się pod Landshut, Raab, dowodził pod Wagram baterią złożoną ze 100 dział. W 1810 jest jednym z 11 gen. dywizji, podległy generalnemu inspektorowi artylerii Songisowi.

 

LEPINJean-Baptiste

1772-1839

Generał brygady – artyleria. 1809 - baron Cesarstwa (05.08.). 1809-1811 - pułkownik, dowódca 7.pułku artylerii pieszej. 1811 - generał brygady ( 23.06.). Komandor Legii Honorowej - 26.06.1813.

LESPINASSEAugustine

1737-1816

Generał dywizji – artyleria. 1794 - generał brygady ( 18.02.); generał dywizji (09.06.). 1797 - dowódca artylerii - Armia Italii.

 

MACORSFrançois-Antoine-Joseph

1744-1825

Generał dywizji – artyleria. 1795 - generał brygady (11.03.). 1799 - generał dywizji (29.09.). 1800 - dowódca artylerii - Armia Batawii. 1810 - komendant wojskowy Lille (16.dywizja terytorialna).

MARMONT Auguste-Frederic-Louis Viesse de

1774 – 1852

Książę Raguzy, marszałek cesarstwa..

MONTGENET François-Bernard

1765 - ?

Francuski generał brygady – artyleria. 1813 - generał brygady (04.06.); dowódca artylerii II. korpusu.

 

MOSSELJean-Louis-Oliver,

1770-1848

Francuski generał brygady – artyleria. 1799-1805 - pułkownik, dowódca 2.pułku artylerii konnej. 20.09.1805 - generał brygady. 25.12.1805 - Komandor Legii Honorowej. 15.06.1807 - generał dywizji. 1808 - baron Cesarstwa (26.10.). 1810 - inspektor generalny artylerii okręgu wojskowego Grenoble.

 

NARBONNE-LARA Louis-Marie,

hr. de,

1755-1813

Francuski generał dywizji i polityk. Ukończył szkołę artylerii w Strasburgu, 1771 ppor. mianowany pułkownikiem w wieku 25 lat, 1790 dowódca gwardii narodowej w Besançon.1791 - marechal de camp (04.09.); minister wojny (06.12.-11.12.) Ludwika XVI. 1792 - generał brygady (22.05.); minister wojny (08.01.-09.03.). 1793 – 1800 na emigracji po upadku monarchii. 1800 powrócił do Francji, 1801 generał dywizji. Do czynnej służby powołany w 1809, był gubernatorem Raab i dowódcą garnizonu w Trieście. 1811-1812 adiutant cesarza. 1812 - uczestnik kampanii rosyjskiej. Od marca 1813 ambasador w Wiedniu, miał zapobiec przystąpieniu Austrii do anty-francuskiej koalicji. Mianowany gubernatorem Torgau, zmarł tam, wkrótce po kapitulacji twierdzy. Zaprzyjaźniony z Talleyrandem. Typ osiemnastowiecznego arystokraty, który nawet podczas odwrotu spod Moskwy pudrował się i nosił perukę, zaufany człowiek Napoleona.

NAVALET de la MASSONNIEREAlexandre-Pierre,

1767-1809

Francuski generał brygady – artyleria. 1801 - szef brygady - 3.pułk artylerii konnej. 14.06.1804 - Oficer Legii Honorowej. 1807 - generał brygady ( 21.06.). 1808 - baron Cesarstwa (26.10.).

 

NEIGREGabriel,

1774-1847

Francuski generał dywizji – artyleria. 1812 - uczestnik kampanii rosyjskiej. 1813 - generał brygady (10.01.); generał dywizji (25.11.). 1815 - dowódca rezerwy artylerii; komendant parku artylerii gwardii.

 

NOURY de la GUIGNARDIEREHenri Marie le

1771-1839,

Francuski generał dywizji – artyleria. 1806 - pułkownik, dowódca 2.pułku artylerii pieszej. 1807-1809 - dowódca 2.pułku artylerii konnej. 1808 - baron Cesarstwa (17.03.). 1809 - generał brygady (23.09.). 1813 - dowódca artylerii młodej gwardii; generał dywizji (25.11.). 1815 - dowódca artylerii VI. Korpusu.

 

PELLEGRIN

de Million Joseph

1759 - ?

Francuski generał brygady – artylerzysta. Pułkownik 20.09.1805. Oficer Legii Honorowej 3.12.1807. Major-Dyrektor 7.06.1809 parku artylerii gwardii cesarskiej. 1809-1813 - pułkownik, dowódca 2.pułku artylerii konnej. Baron cesarstwa 10.04.1811. Generał brygady 10.01.1813; dowódca artylerii - IX. korpus.

 

PELLETIER Jean-Baptiste,

1777 – 1862

Generał francuski i polski - artyleria. 1793 uczeń szkoły artylerii w Chalons-sur--Marne. 1796-1801 w Armii Italii; 1796 – dowódca 2.brygady – 4.dywizja piechoty – Armia Italii. 1807 płk, 27.06.1807 skierowany przez Napoleona do wojska polskiego, do służby w wojsku Księstwa Warszawskiego, z zadaniem zreorganizowania artylerii polskiej.Baron Cesarstwa 17.03.1808; dowódca 7.pułku artylerii pieszej. Położył duże zasługi dla rozwoju artylerii i inżynierii, za co 16.03.1809 (4.03.1809?) zostaje generałem brygady i dowódcą artylerii Ks. Warszawskiego. Uczestnik kampanii 1809, bił się pod Zamościem. Zorganizował biuro topograficzne przy sztabie generalnym. W kampanii 1812 dowódca artylerii 5 korpusu, 3.11.1812 dostał się do niewoli pod Wiaźmą. W 1814 wrócił do Francji, generał brygady (20.09.). Komendant szkoły wojskowej w Metzu. W czasie Stu Dni dowódca artylerii 2 korpusu Armii Północy, bił się pod Waterloo. 1817 komendant szkoły artylerii w Valence, uczestniczył w wyprawie 1823 do Hiszpanii. W czasie powstania listopadowego proponowano mu przejście na służbę polską. Zm. w Wersalu.

 

PERNETY (Pernetti) Joseph

1756-1856

Francuski generał dywizji – artyleria. Jest oficerem w tym samym 4 pułku artylerii pieszej, w którym służbę w 1791 rozpoczyna Bonaparte. 1802-1804 - pułkownik, dowódca 1.pułku artylerii pieszej. 1805 - generał brygady ( 01.02.); dowódca artylerii - IV. korpus. 1806-1807 - dowódca artylerii - IX. Korpus. 1807 - generał dywizji (11.07.). 1809 - dowódca pontonierów Armii Niemiec - 20 maja 1809 buduje mosty na Dunaju, między wyspą Lobau a prawym brzegiem rzeki.

 

PROSTClaude

1764-1852

Francuski generał dywizji – artyleria. 1806 - pułkownik, dowódca 1.pułku artylerii konnej. 1811 - generał brygady ( 11.02.). 1810 - baron Cesarstwa (01.05.); generał dywizji (21.06.).

RAMEY de SUGNY Jean-Marie-Vital,

1753-1821

Francuski generał dywizji – artyleria. 1797 - generał brygady (24.02.). 1799 - generał dywizji (08.12.). 1810 - inspektor generalny artylerii marynarki wojennej.

 

RUTYCharles-Etienne-François,

1776-1843

Francuski generał dywizji – artyleria. Jeden, oprócz: Dommartina Dermota i Songisa – z dowódców artylerii w Egipcie. 1801-1802 - pułkownik, dowódca 4.pułku artylerii pieszej. 1807 - generał brygady (08.01.). 1808 - baron Cesarstwa (11.08.). 1810 - inspektor generalny artylerii 10.okręgu wojskowego – Toulouse. 1813 - generał dywizji (11.11.); hrabia Cesarstwa (11.11.). 1815 - dowódca artylerii Armii Północy.

SAINT LAURENT – brak danych

Być może jest to LAURENT François-Guillaume-Barthelemy, 1750-1825, francuski generał dywizji. 1794 - generał brygady (19.03.). 1813 - generał dywizji (13.07.).

 

SENARMONT Alexandre Antoine Hureau de

1769-1810

Generał francuski, wybitny dowódca artylerii, syn oficera artylerii, uczestnik wojen rewolucyjnych. 1785 ukończył szkołę artylerii w Metz. W 1803 Bonaparte mianował go dowódcą artylerii w obozie wojennym w Breście, a dwa lata później (1805) uczynił zastępcą szefa sztabu artylerii. Uczestnik kampanii 1805, 1806-1807. W 1806 zostaje generałem brygady, dowódcą artylerii VII korpusu Augereau i komendantem szkoły artylerii w Metz. Prawdziwą sławę zdobył w bitwie pod Frydlandem, gdzie dowodząc artylerią I Korpusu złożoną z 36 armat, po otrzymaniu rozkazu włączenia się do walki, otworzył ogień z odległości 1500 m. Wkrótce – już na własną odpowiedzialność – przesunął działa na dystans 500 m przed front wojsk rosyjskich, skracając następnie tę odległość do 300, potem 200, a wreszcie 80 metrów. Z takiej odległości każdy pocisk musiał być celny i powodować straszliwe straty w szeregachnieprzyjacielskiej piechoty. Oddziały Benningsena nie wytrzymały takiego ognia i front ich wojsk został przerwany na tym odcinku, co przesądziło o ostatecznym zwycięstwie. W 1808 r. Senarmont powędrował z 1 Korpusem Victora do Hiszpanii. Walczył pod Somosierrą - tu jego działa okazały się mało skuteczne. Od marca 1809 dowódca artylerii Armii Hiszpanii, bił się pod Ocañą, wziął także udział w wojnie z Austrią, odznaczając się pod Wagram jako dowódca „wielkiej baterii”. Zginął w 1810 roku podczas dowodzenia oblężeniem Kadyksu, trafiony odłamkiem pocisku z haubicy.

 

SEROUXJean-Nicolas de,

1742-1830

Francuski generał dywizji – artyleria. 1798-1799 - pułkownik, dowódca 7.pułku artylerii pieszej. 1799 - generał brygady (05.02.). 1805 – dowódca artylerii VI. Korpusu. 1806 - generał dywizji (08.02.). 11.07.1807 - Komandor Legii Honorowej. 1808 - baron Cesarstwa (20.07.).

 

SONGIS des COURBONS

Nicolas-Marie,

1761-1810

Hrabia Cesarstwa, francuski generał dywizji – artyleria. Ukończył Szkołę Artylerii. 1795-1796 - adiutant gen. Bonaparte w Armii Wewnętrznej. 1796-1797 - uczestnik 1. kampanii włoskiej - Armia Italii. 1798-1799 - pułkownik; uczestnik kampanii egipskiej - Armia Wschodu. 1799 - generał brygady (18.05.). Za Konsulatu (1799-1804) pierwszy inspektor generalny artylerii. Jeden, oprócz: Dommartina Dermota i Songisa – z dowódców artylerii w Egipcie.1800 - generał dywizji (06.01.). 1801 - dowódca artylerii konnej gwardii konsularnej (od 14.11.). 1805 - uczestnik kampanii (oddział inżynieryjny). 1806-1807 - uczestnik kampanii. 1806-1810- generalny inspektor artylerii WA; podlegało mu 11 generałów dywizji: Lauriston, d'Eblé, de Lariboissière, Andréossy, Sorbier, Dulauloy, Lacombe-St.-Michel, de Seroux, Gassendi, de Careil, Hanicque, Saint Laurent, de Senarmont i Pernetti, 16 generałów brygady, 46 pułkowników – dyrektorów i 51 szefów batalionu (szef – dyrektor).

 

SORBIER Jean-Barthelemont

1762 - 1827

Francuski generał dywizji – artyleria, ukończył Szkołę Artylerii. 1795 - pułkownik, dowódca 3.pułku artylerii konnej; Chef-de-Brigade: 1.04.1795 w 3 pułku artylerii konnej. 18.04.1797 - generał brygady. Za Konsulatu (1799-1804) pierwszy inspektor generalny artylerii (po Marmoncie, Songisie, Lariboisiere’u i Eble). 6.01.1800 - generał dywizji. 6.06.1808 - hrabia Cesarstwa (06.06.). 1809 - dowódca artylerii - armia Królestwa Włoch. 20.02.1811 dowódca rezerwy artylerii gwardii cesarskiej. W 1812 w bitwie pod Możajskiem (7.09.) dowódca całości artylerii. 1813 - dowódca artylerii WA.

 

TAVIELAlbert-Louis-Valentin,

1767-1831

Francuski generał dywizji – artyleria. 1802 - pułkownik, dowódca 4.pułku artylerii konnej. 1805 - generał brygady (23.06.). 1811 - baron Cesarstwa (13.03.); generał dywizji (21.07.). 1812 - dowódca artylerii - X. korpus. 1813 - dowódca artylerii - IV. korpus.

 

TIRLETLouis,

1771-1841

Francuski generał dywizji – artyleria. 1802-1803 - pułkownik, dowódca 8.pułku artylerii pieszej. 1803 - generał brygady (29.08.). 1805 – dowódca artylerii II. korpusu. 1810 - baron Cesarstwa. 1813 - generał dywizji (10.01.); dowódca artylerii Armii Portugalii.

 

VALEESylvain-Charles,

1773-1846

Francuski generał dywizji – artyleria. 1807-1809 - pułkownik, dowódca 1.pułku artylerii pieszej. 1808 - generał brygady ( 18.07.). 1811 - generał dywizji (31.07.) ; baron Cesarstwa. 1812 - dowódca artylerii Armii Aragonii. 1837 - marszałek Francji.

VAUBOIS – brak danych

 

VILLARET-JOYEUSEJean-Marie,

1757-1847

Francuski generał brygady – artyleria. 1804 - generał brygady (26.01.) prowizorycznie – nominacja: 28.08.1808.