Nasza księgarnia

Piechota XW wg przepisu z 2 marca 1807

COM_CONTENT_WRITTEN_BY on . Posted in Biblioteka Barwy i Broni

Polecamy książkę: 
WOJSKO POLSKIE 1807-1814. TOM I. KSIĘSTWO WARSZAWSKIE 
Plansza I





1. Oficer młodszy Legii I w mundurze według przepisu z dnia 2-go marca 1807:
"Kurtka i rajtuzy granatowe, wyłogi żółte, kołnierz i łapki pąsowe, lampasy żółte, guziki żółte numerowane podług regimentu 1, 2, 3 i 4. Rajtuzy na buty ośmiu pętelkami zapięte. Giwer na tę formę jak żołnierski, szlify, feldcech, kordonki podług rangi. Do służby ryngraf żółty z białym orłem. Pendent z klamrą żółtą i białym orłem, dla sztabs-oficyerów złoty, przerabiany jedwabiem granatowym., dla subalternów ze skóry białej lakierowanej. Pałasz prosty w żelazo osadzony."
2. Kurtka oficera Legii I według przepisu z dnia 2-go marca 1807.
3. Klamra pasa oficera młodszego Legii I - "(...) pendent z klamrą żółtą i białym orłem."




Plansza II





1. Kurtka oficera Legii II według przepisu z dnia 2-go marca 1807. "Kurtka i spodnie granatowe, wyłogi, kołnierz i łapki karmazynowe; reszta jak w legii 1-szej z odmianą, że wszystko, co w pierwszej legii złote, tu srebrne, prócz orłów, które się nie odmieniają."
2. Kurtka oficera Legii III według przepisu z dnia 2-go marca 1807. "Kurtka i rajtuzy granatowe, wyłogi, kołnierz i rękawy białe, guziki żółte, numerowane podług regimentów 1, 2, 3 i 4, lampasy białe, reszta jak w legii 1-szej."
3. Guzik mundurowy Legii II oznaczony cyfrą "3".
4. "Regulamen musztry dla piechoty Wojska Polskiego, przełożony z francuskiego na polskie". Przekład francuskiego regulaminu z 1791 roku. Autor przekładu Cyprian Godebski. Broszurę wydano w 1807 roku.




Plansza III





Oficer wyższy Legii II według rysunku w rękopisie pamiętników majora Coquenguiot i w interpretacji Bronisława Gembarzewskiego, znajdującej się w albumie "Żołnierz Polski", tom III, tablica nr 113, fig B.