Nasza księgarnia

„Zająć Wilno!"

Castiglione włącz . Opublikowano w Bez kategorii

Zamów książkę!

Okropna burza - „pustynia" - śmiertelna dieta dla koni - opuszczone wioski - grabież - bagna - kapitan Fivaz pisze swój testament - Lyautey przysłuchuje się orkiestrze - militarny spacerek - Napoleon opuszcza Kowno - zdesperowani rabusie - pełna kareta dowódców - Murat – Davout -Berthier - rozważania strategiczne - „Widziałem brak zgody wśród moich generałów" - poważny błąd - Gdzie jest Barclay? - Dumonceau na skrzydle armii - Montbrun nie panuje nad sobą - potyczka - do Wilna - brat Segura zostaje jeńcem.

Trzy mosty mają zostać przerzucone w odstępach 100-metrowych. O 10 wieczorem, saperzy Eble'go rozpoczną wodowanie pontonów ze swoich wozów, z których każdy zaprzężony jest w dwanaście koni. Trzy kompanie 13 Pułku Piechoty Lekkiej z zachowaniem ciszy przeprawiają się w łódkach, lądują na przeciwległym brzegu i kładą w piachu, „kryjąc się za małą skarpą, jaka utworzyła się na brzegu", aby ubezpieczać operację stawiania mostu. O tej porze nocne niebo pełne jest już migocących gwiazd.

Konferencja Młodych Napoleonistów

Castiglione włącz . Opublikowano w Bez kategorii

We wrześniu 2021 roku planowana jest międzynarodowa konferencja napoleońska dedykowana młodym naukowcom: New Outlooks on the Napoleonic Empire – Young Napoleonists’ Conference in the Bicentenary of Napoleon’s Death (1821-2021). Jest to wspólne przedsięwzięcie Pani  Marty Tomczak (Uniwersytet Warszawski/Sorbona) oraz dr Vittorii Princi (University of Oxford).

W związku z pandemią Covid-19 wydarzenie będzie odbywać się on-line za pośrednictwem platformy Google Meet (język angielski). Do udziału zaproszeni są młodzi naukowcy (studenci studiów magisterskich, doktoranci i osoby z tytułem doktora do 5 lat). Nie ma żadnych opłat rejestracyjnych.

Komitet organizacyjny: Vittoria Princi (University of OxfordMarta Tomczak (Uniwersytet Warszawski/Sorbona)

Szczegółowe informacje: Zobacz

Aktualności: Zobacz

Napoleon Bonaparte na Św. Helenie

Castiglione włącz . Opublikowano w Bez kategorii

Sekcja Nowożytna XIX wieku Studenckiego Koła Naukowego Historyków Uniwersytetu Śląskiego ma przyjemność zaprosić na wykład prof. dr hab. Dariusza Nawrota i dr Dawida Madziara pt. „Napoleon Bonaparte na Świętej Helenie – u źródeł prometejskiego mitu cesarza Francuzów”.

Spotkanie odbędzie 6 maja o godzinie 18:00 i będzie transmitowane na żywo przy pomocy Facebook’a. Zachęcamy wszystkich do uczestnictwa i zadawania pytań, na które nasi goście odpowiedzią po wykładzie!

Złota Pszczoła 2020

Castiglione włącz . Opublikowano w Bez kategorii

Jury konkursu "Złota Pszczoła" na Najlepszą Napoleońską Książkę roku 2020 ogłasza, że zwycięzcą tegorocznej edycji został wolumin:

"Polski korpus inżynierów wojskowych w latach 1807–1831"

autorstwa Marcina Ochmana, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Infort Editions

Aleksander Sarbiński, Finansowe Marengo

Castiglione włącz . Opublikowano w Bez kategorii

 Aleksander Napoleon Sarbiński[1]

        

FINANSOWE MARENGO – PRZEDMIOT SPEKULACJI NAPOLEONA, OUVRARDA I INNYCH

Pewien czas temu w quizie napoleońskim padło pytanie o spekulację papierami wartościowymi w związku z wynikiem bitwy pod Marengo. Abstrahując, od tego czy Napoleon, Ouvrard i inni istotnie zagrali na wzrost kursu po zakładanym zwycięstwie, warto zastanowić się czym w ogóle można było wówczas pospekulować. Podawane przez niektórych historyków informacje o kupnie i sprzedaży obligacji nie uwzględniają specyfiki ówczesnego rynku finansowego i dalekie są od precyzji.

Wywiad z Aleksandrem Mikaberidze

Castiglione włącz . Opublikowano w Bez kategorii

Redakcja Napoleon.org.pl: Pytanie pierwsze będzie dość banalne: Skąd u Gruzina zainteresowanie Napoleonem i jego epoką? I skąd pomysł założenia Napoleonic Society of Georgia?

Nie mam dobrej odpowiedzi na to pytanie. Zawsze kochałem historię i jako dziecko codziennie czytałem książki historyczne i fikcję z historią w tle. Na przykład w dzieciństwie jedną z moich ulubionych książek była powieść Henryka Sienkiewicza „Krzyżacy”, którą czytałem kilka razy; powieści Alexandra Dumasa i Maurice'a Druona wprowadziły mnie do historii Francji, którą pokochałem bardziej niż jakąkolwiek inną.